AMAÇ:

Savunma sanaayinin güçlü ve etkin firmalarından Meteksan Savunma A.Ş., uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetleri ile başarılı projeler yürüttükten sonra ilk defa perakende olarak bir ürünü satışa sunmak istiyordu. Daha önce perakende satış geçmişi olmadığı için Meteksan ana markasını ve alt markalarını nasıl konumlandıracağını belirlemek için Global Magic Brands ile çalışmaya başladı. GBM olarak Meteksan’a bu yeni kulvarda marka konumlandırma ve hedef kitleyi belirlemenin yanı sıra marka algısını güçlendirilmesi ve yeni ürünlerinin lansmanının yapılması konularında stratejik danışmanlık anlaşması hizmeti verdik.

AKSİYON:

Araştırma süreci, etnografik yöntemler kullanarak hedef kitlenin konumlandırılması, kalitatif analiz, isim ve eylem adımlarının belirlenmesi amaçlanarak kurgulandı. Yeni markanın isimlendirmesinde kavramsal ilişkilendirme yöntemlerinden yardım alınarak ürüne isim seçildi. Yeni ürünün marka mimarisi Meteksan alt markalarının da algısının doğru kurgulanması için özenle inşa edildi. Markaların özü, kimliği, kişiliği, imajı, fiziksel özellikleri ve ilişki tarzları belirlendi ve tüketicinin deneyimleri simule edilerek bütünlüklü bir iletişim stratejisi yapılandırıldı. Ürünün perakende pazardaki rekabet alanı, dolaylı ve doğrudan rekabet avantajları belirlenip ön plana çıkarıldı. Pazarlama ve satış stratejileri, ürünün rakiplerinden ayrışmasını sağlayacak özellikleri tanımlanarak marka evi çalışmasının sonuçları doğrultusunda hazırlandı. Logo, lansman, tanıtıcı materyaller, bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan eylem planı doğrultusunda müşteri tarafından hazırlandı.

SONUÇ:

Meteksan Savunma, RETİNAR perakende ürünleri için alt markalarını kurguladı, başarılı lansman süreçlerinden sonra, belirlediğimiz satış ve pazarlama stratejileri doğrultusunda dünya pazarında önemli bir oyuncu olma yolunda önemli bir adım atmış durumda.

Web Sitesi: www.meteksan.com